Scroll Top

Dans Etmenin Faydaları

BURSA DANS KURSU
Dans Etmenin Faydaları

Dans etmenin Faydaları

Spor denildiğinde akla çoğunlukla yürümek, koşmak, futbol oynamak, bisiklete binmek gibi aktivitelerin gelir. Oysa insanlık kültürünün yazılı kayıtlarından çok daha eski olan dans, fiziksel olarak bizi formda tutabilecek, eğlenceli başka bir yöntemdir. Fiziksel olarak form da kalmanın yanında, dans etmenin faydaları arasında bir çok madde sıralayabiliriz.

Yıllar içinde edinilen deneyimler ve yapılan çalışmalar, dansın hem fiziksel, hem zihinsel hem de sosyal pek çok olumlu etki yarattığını ve iyileştirici bir yanı olduğunu ortaya koymuştur. Özetle dans etmek, sizi içten dışa yenileyecek müthiş bir eylemdir. Gelin şimdi bu harika sanat dalının sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerine daha yakından bakalım.

 

STRES VE DEPRESYONU ORTADAN KALDIRIR

Dans etmek hafif-orta dereceli depresyonu önlemeye yardımcı olur ve dans eden kişinin özgüvenini arttırır. Depresyon günümüzde gençler ve tüm yaştan yetişkinler için ciddi bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

Uluslararası Nörobilim Dergisindeki bir çalışmaya göre, danslı hareket terapisi sadece depresyona iyi gelmekle kalmıyor, bir yandan da serotonin ve dopamin seviyelerini ayarlayarak stres psikolojisine de iyi geliyor.  Dans etmek sosyal bir aktivite olduğu için, depresyon sırasında hissedilen yalnızlık hissine iyi gelir. Ayrıca yalnız yaşayan yaşlı kişiler için de çok yararlıdır.

 

ÖZGÜVENİ ARTIRIR 
 

Dans etmek özgüveninizi arttırır. Her yeni öğrendiğiniz dans hareketi sayesinde hem enerji seviyeleriniz hem de kendinize olan güveniniz artar. Ardından bu güven artışı hayatınızın her alanına yayılır.

Dans etmek sosyal bir aktivitedir. Güçlü sosyal bağlar ve arkadaşlarınızla sosyalleşmek hem özgüveninizi arttırır hem de tavrınızı olumlu etkiler. Ayrıca dans etmek pek çok yeni kişi ile tanışmanızı sağlar. Dans derslerine katılmak özgüveninizi yükseltip sosyal becerilerinizi geliştirir. Fiziksel egzersiz yapmak stresi ve gerginliği azalttığı için de, dans etmek size genel olarak kendinizi iyi hissettirir.